fbpx
Menu Close

5 důvodů proč nehubneš

5 důvodů proč nehubneš

Hubnutí je proces, který nastává při adekvátní dávce cvičení, pohybu a kvalitním stravování. Jakmile se tento proces neděje, něco je špatně. A i když máš pocit, že všechno děláš “správně”, pořád si kladeš otázku “Proč sakra nehubnu?” 

Důvodů proč nehubneš, může být víc. Některé se ti můžou zdát bizární ale je důležité aby jsi na ně přišel. Může to být špatně nastavený trénink, nedostatečné množství kvalitního jídla, stres, nekvalitní spánek, atd. Konkrétní důvody ale nalezneš níž, pozorně čti a zkus přemýšlet kde je chyba. 

 

1. Máš zařazených až moc kardio cviků/ tréninků

Kardio cvičení je skvělá věc, je potřebné zařadit ho do tréninkového plánu. ALE náhlé zařazení kardio cviků může mít opačný efekt na hubnutí. Cardio cvičení je náročná aktivita a pro tělo to může znamenat alarmující stav, kdy se místo zbavování přebytečné energie, bude snažit energii udržet. Ve formě tuku, bohužel. 

 Je to paradox, ano vím. Bohužel ale musíme poslouchat to co nám naše tělo říká. Dejte si kardio jednou do týdne. Tělo nepřetížíte, nebudete mít větší hlad a začnete hubnout. 

 Ps.: To ale neznamená, že budete dělat jen 1x týdně kardio. Cvičte

 

2. Nezařazuješ silový trénink

Chceš hubnout a nedaří se ti? Nejspíš nemáš dostatek silového tréninku ve svém plánu. TO co pomáhá spalovat tuky, jsou svaly. Svaly jsou totižto menší (někdy větší) továrna, která má velkou spotřebu. Pokud nejsi ještě připraven začít se silovým tréninkem, tak se zaměř na cvičení, které tomu předchází – rezistenční trénink a nebo kruhový trénink. 

Pořád ale platí, že je dobré mít svého trenéra, který to celé naplánuje a ukáže ti jak správně cvičit. 

 

3. Máš sedavou práci…

Máš tréninky 2-3x do týdne ale pořád nehubneš? Pojďme si udělat menší propočet aktivit, které možná máš podobně. 

Práce 6 hod (čistého sezení), cesta do/ z práce 1 hod, jídlo 1 hod, večerní film 2 hod, posezení s kamarády 2 hod, cesta na/ z  trénink 30 min = 12,5 hod / den

62,5 hodiny za pracovní týden sezení. K tomu 2-3 hodiny tréninku a 5 hodin chůze. 

62,5 hodin vs 5 hodin (lehkého pohybu) + 3 hodiny (intenzivnějšího pohybu

Už vidíš ten nepoměr? Zkus zařadit víc pohybu. Ne tréninku, ale pohybu. Vystup o zastávku dřív, nebo dál zaparkuj, jdi si pro kafe o patro níž, nebo jdi do obchodu o něco dál, na oběd jdi pěšky, nebo cíleně začni chodit po schodech. 

  

4. Voda je tvůj nepřítel

Nepiješ dostatek vody a kvůli tomu se ti nedaří hubnout. Nejenže pití vody ti pomáhá udržet nižší příjem kalorii ale i má zdravotní benefity pro naše tělo. 

  • Tělo se zbavuje odpadních látek
  • Pomáhá regulovat tělesnou teplotu
  • Udržuje tělo hydratované  

 

5. Nemáš kvalitní spánek

Asi jedna z nejzákladnějších a nejvíce přeceňovaných aktivit “spánek”. Místo koukání na irelevantní seriály a tv shows na netflixu, zkus začít chodit pravidelně dřív spát. Odlož telefon, nepij alkohol a rozhodně ne kávu v odpoledních hodinách. 

 Další problém při spánkové deprivaci je zvýšená aktivita hormonů – leptin a ghrelin – hormony, které řídí sytost a hlad. Tzn. pokud budeš mít kvalitní spánek, budeš i míň jíst a budeš hubnout.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *